Poznáte potraviny na zníženie krvného tlaku?

Trápi vás hypertenzia? V tom prípade je zmena životného štýlu nevyhnutnosťou. Samozrejme, ak je váš stav vážny, len zmena životného štýlu už zrejme nepomôže a nutná je liečba pod dohľadom lekára.

No ak ešte nie je neskoro, mali by ste zapracovať na tom, aby ste svoj vysoký krvný tlak znížili čo najprirodzenejším spôsobom.

Mali by ste sa vyhýbať stresu, alkoholu, cigaretám a nezdravým potravinám. A naopak, vo vašom jedálničku by nemali chýbať zdravé potraviny. Poznáte vhodné potraviny na zníženie krvného tlaku?

Toto sú potraviny na zníženie krvného tlaku

1. Potraviny bohaté na draslík

Banán na znítenie krvného tlaku

Draslík je tretím najčastejším minerálom v tele človeka a jeho nedostatok ohrozuje činnosť srdca. Preto je ako prevencia vysokého krvného tlaku draslík nevyhnutný.

Z potravín má bohaté zastúpenie najmä v banánoch, ale aj ďalšom citrusovom ovocí. Jesť by ste mali tiež vlašské orechy, mandle, zemiaky a špenát.

2. Červená repa

Červená repa, respektíve cvikla, je bohatá na zlúčeninu anorganický nitrát. Ten sa pri trávení mení na oxid dusnatý, ktorý rozťahuje cievy. Tak prispieva k znižovaniu krvného tlaku. A to tak systolického, ako aj diastolického.

Skúste zaradiť cviklu do svojho jedálnička a pravidelne si začnite merať tlak. Po čase zbadáte pozitívne zmeny.

3. Ryby, respektíve rybí olej

Aj keď je na vysoký krvný tlak nevhodné konzumovať „tučné“ potraviny, rybie mäso zakázané nie je. Obsahuje totiž omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú cholesterol, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a zlepšujú prietok krvi v cievach. Ideálne sú morské ryby ako losos, treska, či tuniak.

4. Cesnak a cibuľa

Potraviny na zníženie krvného tlaku

Aby ste si udržali normálny krvný tlak, zjesť by ste mali počas dvoch týždňov každý deň strúčik cesnaku a polovicu cibule.

Samozrejme, v surovom stave. Po týždni pauzy kúru zopakujte. Cesnak znižuje nielen vysoký krvný tlak, ale aj hladinu cholesterolu.

5. Ovsené vločky

Sú ideálnou voľbou na raňajky. Pri pravidelnej konzumácii dokážu ovsené vločky znížiť riziko vysokého krvného tlaku až o 50%.

Dá sa teda povedať, že potraviny na zníženie vysokého krvného tlaku sú tie, ktoré obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. A práve také potraviny by vo vašom jedálničku nemali chýbať.

Týmto potravinám sa vyhýbajte

Ak máte vysoký krvný tlak, tabu by pre vás mali byť nielen cigarety a alkohol, ale aj káva.

Znížiť by ste mali tiež príjem soli, a to na maximálne 3 gramy denne. Pozor však na to, že soľ sa nachádza takmer vo všetkých potravinách.

Absolútne zakázané sú pre vás rôzne chipsy, slané krekry a tyčinky. Okrem toho je úplne nevhodné konzumovať vyprážané, údené a mastné jedlá, ale aj instantné polievky, množstvo sladkostí, či rôzne polotovary.

Okrem zdravej stravy, pitného režimu a pohybu je veľmi dôležité pravidelne si merať tlak a sledovať jeho hodnoty. Ak máte vážnejšie problémy, odporúčame siahnuť po kvalitnejšom a presnom tlakomeri.

Lenka Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *