Normálny krvný tlak

Viete, aký je ideálny tlak? Podľa lekárov má ideálny tlak hodnoty 120/80 mmHg. Avšak je úplne v poriadku, ak máte hodnoty mierne vyššie alebo nižšie. Okrem toho, namerať si zakaždým rovnaký krvný tlak je vzácnosť. Pretože jeho hodnoty sa menia v závislosti od dennej hodiny, od momentálnej psychickej a fyzickej kondície, či dokonca od okolitej teploty. Pre presné meranie sa teda odporúča vždy merať tlak v rovnakú hodinu, pričom je potrebné byť úplne pokojný. Meraniu by nemala predchádzať fyzická záťaž alebo naopak, spánok.
Ideálny tlak 120/80 mmHg si nameriate zrejme len výnimočne. Ak máte o čosi vyššie alebo nižšie hodnoty, stále ide o normálny krvný tlak. Aký má byť krvný tlak a či sú vami namerané hodnoty v poriadku, sa dozviete z tabuľky hodnôt krvného tlaku.

Tabuľka hodnôt krvného tlaku

Krvný tlak Systolický v mmHg Diastolický v mmHg
Extrémne nízky 49 a menej 34 a menej
Veľmi nízky 50 - 69 35 - 39
Nízky 70 - 89 40 - 59
Nižší normálny 90 - 110 60 - 75
Normálny 120 80
Prehypertenzia 120 - 139 80 - 89
Hypertenzia 1. stupňa 140 - 159 90 - 99
Hypertenzia 2. stupňa 160 - 179 100 - 109
Hypertenzia 3. stupňa 189 - 209 110 - 119
Hypertenzia 4. stupňa 210 a viac 120 a viac

Aký je normálny tlak?

Pohybuje sa v hodnotách od 90-139 pre systolický (horný) tlak a od 60-89 pre diastolický (dolný) tlak. Samozrejme, to platí pre dospelého zdravého človeka. Pretože napríklad malé deti a diabetici majú krvný tlak nižší. Aj prehypertenzia je ešte považovaná za vyšší normálny tlak. V takomto prípade je však potrebné si krvný tlak pravidelne merať, pretože je možné, že sa prehypertenzia vyvinie do hypertenzie.
Normálny krvný tlak
Ak si chcete udržať normálny tlak a predísť tak zdravotným problémom, mali by ste najmä dodržiavať zdravý životný štýl. Ako na to?

Tipy na udržanie normálneho krvného tlaku

Udržiavajte si optimálnu hmotnosť

Pretože čím vyššia hmotnosť, tým vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Zdravo sa stravujte

Vo vašom jedálničku by nemal byť nadbytok soli. Jesť by ste mali hlavne ovocie a zeleninu.

Hýbte sa

Pre zdravé srdce a normálny tlak je pohyb nevyhnutný. Ráta sa aj pravidelná prechádzka.

Nefajčite a nepite alkohol

Čo sa týka cigariet, vylúčiť by ste ich mali úplne. U alkoholu platí – všetko s mierou!

Vyhýbajte sa stresu

Stres je spúšťačom mnohých ochorení. A to platí aj pre problémy s krvným tlakom. A nakoniec, tlak si pravidelne merajte. Ideálne doma, pretože pri meraniach u lekára sa prejavuje takzvaný „syndróm bieleho plášťa“, kedy krvný tlak stúpne. Merania opakujte vždy v rovnakú dennú hodinu. Pravidelným meraním sa ubezpečíte, že váš krvný tlak nekolíše. Ten správny tlakomer nájdete v našich recenziách tlakomerov.