Ako vybrať tlakomer

Vlastniť tlakomer sa oplatí nielen v prípade, ak máte problémy s vysokým krvným tlakom. Môže poslúžiť napríklad aj vtedy, ak náhle pocítite nevoľnosť a neviete, o čo ide. Dôvodom môže byť napríklad pokles krvného tlaku. To zistíte práve vďaka tomu, že budete mať poruke tlakomer. Ako vybrať tlakomer vám pomôžu tieto tipy.

1. Druhy tlakomerov

Podľa druhu si môžete vybrať:

  • Digitálny tlakomer – tieto tlakomery sú najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Ich prednosťou je veľmi jednoduchá obsluha a v súčasnosti už aj presnosť merania a dobrá cena
  • Poloautomatický tlakomer – ide v podstate tiež o digitálny tlakomer. Avšak manžetu musíte nafúkať ručne, a to pomocou pumpičky
  • Mechanický tlakomer – nazýva sa aj lekársky tlakomer, pretože je bežnou súčasťou ordinácií a lekári vykonávajú meranie tlaku práve na takýchto tlakomeroch. Ide totiž o najpresnejšie tlakomery. Mechanický tlakomer môže byť buď aneroidný (ručičkový) alebo ortuťový tlakomer

Ak si teda kupujete tlakomer na domáce použitie, určite voľte digitálny. Aj tu máte na výber dva typy, a to v závislosti od umiestnenia manžety.

2. Umiestnenie manžety

Digitálny tlakomer na ruku môžete umiestniť dvomi spôsobmi, a teda si vybrať z dvoch typov digitálnych tlakomerov:

Tlakomer na zápästie

Jeho manžeta sa umiestňuje na zápästie a pri meraní je potrebné ruku ohnúť tak, aby bola manžeta približne na úrovni srdca. Tieto tlakomery sú považované za menej presné.

Tlakomer na rameno

Digitálne tlakomery s manžetou na rameno sú pomerne presné. Preto sú vhodné aj v prípade, ak máte problém s krvným tlakom.

3. Veľkosť manžety

Každý tlakomer na rameno má štandardne manžetu, ktorá je vhodná na obvod medzi 22 a 32 cm. Pre objemnejšie ramená je vhodný tlakomer, ktorý ma takzvanú univerzálnu manžetu. Tá je určená na rameno do obvodu 42 cm.

Ďalšou možnosťou je dokúpiť si väčšiu, prípadne menšiu manžetu (pre deti). Pri výbere tlakomeru teda hľaďte aj na to, aby bola manžeta dostatočne veľká alebo aby bola možnosť dokúpiť si k tlakomeru vhodnú manžetu.

Je to dôležité z toho dôvodu, že ak je manžeta príliš tesná alebo voľná, výsledky merania môžu byť skreslené.

4. Pre koho alebo na aký účel tlakomer kupujete?

Ako si vybrať tlakomer podľa účelu? Ak nemáte problém s krvným tlakom, prípadne potrebujete tlakomer na cestovanie, vašou voľbou môže byť digitálny tlakomer na zápästie.

Ten si často kupujú aj aktívni športovci. V prípade, že potrebujete naozaj presné meranie tlaku, mali by ste si vybrať tlakomer na rameno. Ten sa odporúča napríklad aj pre seniorov.

Samozrejme, dostupné sú aj pomerne presné tlakomery na zápästie. Ich cena je však spravidla veľmi vysoká.

5. Technické parametre a funkcie

Presné a kvalitné tlakomery sú certifikované podľa medzinárodných protokolov. Ak hľadáte práve taký tlakomer, mal by mať označenie certifikátu IP (Európska hypertenziologická spoločnosť), BHS (British Hypertension Society) alebo AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation).

K prídavným funkciám tlakomeru, o ktoré by ste mohli mať záujem, patrí napríklad možnosť pripojenia k počítaču alebo mobilu, detekcia srdcovej arytmie a pamäť tlakomeru.

Niektoré tlakomery majú pamäť, ktorá umožňuje ukladať merania pre jednu až dve osoby, iné dokonca až pre štyri osoby. Každá osoba si môže uložiť viacero meraní.

Pri modeloch s vyššou pamäťou dokonca až sto. Ak teda bude tlakomer používať viacero osôb, vyberajte model s vyššou pamäťou.

6. Cena

Cena tlakomeru sa odvíja od jeho typu, veľkosti pamäte, či od výrobcu, teda značky. K drahším, no zároveň presnejším, patria tlakomery na rameno.

Naozaj kvalitné modely sa môžu pohybovať v cene až stoviek eur. V prípade vážnejších problémov s krvným tlakom sa však táto investícia, ktorá je zároveň investíciou do vlastného zdravia, určite oplatí. Dúfame že vám naše tipy ako vybrať tlakomer pomohli 🙂