7 tipov, ako zvýšiť nízky krvný tlak bez liekov

Kým vysoký krvný tlak je naozaj nebezpečný a môže viesť k závažným zdravotným problémom, nízky krvný tlak je v podstate „len“ nepríjemný.

V prípade nízkeho tlaku je účinná aj prírodná liečba a len výnimočne sa lieči liekmi. Ak vás rôzne prejavy nízkeho tlaku, ako napríklad bolesti hlavy alebo závraty obmedzujú, prečítajte si, ako zvýšiť nízky krvný tlak bez liekov.

1. Dostatočný pitný režim

Aj keď pitný režim by mal byť samozrejmosťou aj u zdravých ľudí, u ľudí s nízkym krvným tlakom je doslova povinnosťou! Vypiť by mali minimálne 2,5 až 3 litre tekutín denne. Hovoríme však o zdravých tekutinách ako je čistá voda, prípadne minerálky, bylinkové a ovocné čaje.

7 tipov, ako zvýšiť nízky krvný tlak bez liekov

2. Zdravé stravovanie

Rovnako ako pravidelný pitný režim, aj zdravá strava je základom zdravia. Ak má byť liečba nízkeho krvného tlaku úspešná bez liekov, musíte si vhodne nastaviť svoj jedálniček.

Obsahovať by mal najmä množstvo vitamínu C. To znamená, že by ste mali jesť veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Dôležité je však tiež jesť pravidelne, v menších porciách.

Pri nízkom tlaku v žiadnom prípade nevynechávajte raňajky! Kým pri hypertenzii, teda vysokom tlaku, je soľ nevhodná, pri nízkom tlaku sa nebojte soliť viac.

3. Pomalé vstávanie

Nízky krvný tlak je charakteristický častými závratmi. Tie sa dostavia najmä vtedy, ak človek prudko vstane z postele, či zo stoličky. Preto nikdy nevstávajte prudko a vždy si pri vstávaní uvedomte, že vám hrozí závrat. Prípadne si odmerajte krvný tlak hneď ráno, pri vstávaní z postele.

4. Dostatok pohybu

Dá sa povedať, že pohyb je prírodná liečba na takmer všetky problémy. Platí to aj pre nízky krvný tlak. Pri športovej aktivite sa totiž posilňujú cievy, srdce a svalstvo. Vďaka tomu sa tlak ľahšie stabilizuje.

5. Otužovanie

Je vynikajúce na úpravu nízkeho tlaku a zvládnete ho aj doma v sprche. Ako na to? Sprchujte sa striedavo teplou a studenou vodou. Sprchu ukončite studenou vodou, pričom prúd smerujte od nôh smerom k srdcu a od dlaní smerom k ramenám.

7 tipov, ako zvýšiť nízky krvný tlak bez liekov

6. Obväzovanie nôh

Ak sa vám v súvislosti s nízkym tlakom tvoria na nohách kŕčové žily, pomôcť môže tiež obväzovanie nôh elastickými obväzmi alebo nosenie elastických pančúch.

7. Pozor na stres

Ten neprospieva pri žiadnych zdravotných problémoch a ťažkosti môže znásobiť. Pri nízkom krvnom tlaku by ste sa nielen nemali stresovať, ale ani príliš unavovať a preťažovať organizmus.

Pamätajte, že nízky krvný tlak sa lieči len vtedy, ak je sprevádzaný ťažkosťami. Ak ste si teda namerali nižšie hodnoty tlaku, no cítite sa dobre, nemusíte nízky tlak riešiť.

No v prípade, že trpíte častými závratmi, či bolesťami hlavy, tieto ťažkosti môžu súvisieť s nízkym tlakom. Odporúčame teda mať pre takéto prípady poruke tlakomer, aby ste si mohli odmerať hodnoty krvného tlaku.

Ak vám tieto tipy ako zvýšiť nízky krvný tlak bez liekov nepomôžu a ťažkosti pretrvávajú, obráťte sa na lekára.

Potrebujete poradiť s výberom tlakomeru? Prečítajte si naše recenzie.

foto: By Property of the subject (Lewis Pugh) [CC BY-SA 3.0 ], via Wikimedia Commons, pxhere

Lenka Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *