Ako merať krvný tlak

Vysoký krvný tlak vedie k mnohým kardiovaskulárnym ochoreniam. A tie patria k najčastejším príčin úmrtí vo svete, ale aj na Slovensku. Preto je veľmi dôležitá prevencia.

Pravidelné meranie krvného tlaku je naozaj rýchle a jednoduché. No môže vám zachrániť život! Je však potrebné vedieť, ako merať krvný tlak. Nestačí totiž len upevniť manžetu tlakomeru na zápästie, či nadlaktie, a stlačiť tlačidlo.

Meranie krvného tlaku má svoje zásady. Čo by ste mali o meraní tlaku vedieť, aby boli namerané hodnoty čo najpresnejšie?

  • Tlak si vždy merajte na rovnakej ruke
  • Pred meraním tlaku buďte uvoľnení a pokojní
  • Pred meraním tlaku nepite kávu, alkohol, nefajčite a neprejedajte sa. Tieto faktory by mohli prispieť k dočasnému zvýšeniu tlaku
  • Aspoň 30 minút pred meraním nešportujte

Postup ako merať krvný tlak:

1. Posaďte sa a pri meraní tlaku neprekrižujte nohy, ale majte ich voľne položené na podlahe.

2. Ruku umiestnite dlaňou smerom nahor.

3. Upevnite manžetu tlakomeru na zápästie alebo na nadlaktie v závislosti od toho, aký tlakomer používate. Manžeta nesmie byť príliš stiahnutá, ale ani veľmi voľná.

4. Pri meraní je ideálne mať vrchné oblečenie s krátkym rukávom. Ak máte košeľu s dlhým rukávom, rukáv nevyhŕňajte. Mohlo by dôjsť k stlačeniu žíl a obmedzeniu krvného toku.

Ako merať krvný tlak5. Manžeta tlakomeru by mala byť na úrovni srdca. Ak máte tlakomer na zápästí, ruku ohnite alebo podložte vankúšom. Ak používate tlakomer na rameno, manžetu umiestnite na úroveň srdca.

6. Počas merania buďte v pokoji, nerozprávajte a majte uvoľnené svalstvo.

7. Tlak merajte na ľavej ruke. Vyskúšajte však aj meranie na pravej ruke. Ak sú namerané hodnoty vyššie, tlak si merajte na pravej ruke.

8. Stlačte tlačidlo zapnutia na tlakomeri. Manžeta sa nafúkne a následne pomaly sfúkne a na displeji sa zobrazí výsledok merania.

9. Meranie zopakujte po niekoľkých minútach. Opakovať ho môžete aj 3x a výsledky merania spriemerovať.

10. Namerané hodnoty si zapisujte, aby ste mali prehľad o vývoji krvného tlaku a prípadných odchýlkach.

Správne meranie krvného tlaku by ste nemali podceňovať. Najmä ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, je dôležité získať meraním čo najpresnejšie výsledky.