Ako merať tlak bez tlakomeru?

Mnoho ľudí si kladie otázku, ako merať tlak bez tlakomeru. To však nie je možné. Ak chcete spoznať hodnoty svojho krvného tlaku, tlakomer určite potrebujete. Čo však môžete zistiť aj bez pomoci tlakomeru, je váš pulz. Koľko krát udrie vaše srdce za minútu a čo to napovedá o jeho stave?

Zmerajte si pulz bez tlakomeru

Moderné elektronické tlakomery dokážu okrem hodnoty krvného tlaku odmerať aj pulz. Ak však takýto tlakomer nemáte k dispozícii, pulz si jednoducho odmeriate aj bez neho.

Ako na to? Musíte byť úplne pokojný, a to aspoň päť minút pred meraním. To znamená, že nesmiete robiť naozaj nič. Dokonca ani čítať, či sledovať televíziu. Taktiež platí, že pulz by ste si mali merať v domácom prostredí, pretože inak môžu byť hodnoty skreslené.

Nahmatajte si pulzovú vlnu na zápästí, na slabinách alebo na krku. Ak ju cítite, zapnite stopky a počas jednej minúty spočítajte množstvo úderov. Nameraný počet úderov je hodnota vášho pulzu.

Ako merať tlak bez tlakomeru?

Čo by ste mali vedieť o hodnotách pulzu

Aké hodnoty ste namerali? Viete, že je dôležité sledovať nielen tlak krvi, ale aj pulz? Veľa totiž napovie o stave vášho srdca. Mnohí ľudia si myslia, že ak máte vysoký krvný tlak, zákonite musíte mať aj vyšší pulz. A naopak, nízky krvný tlak znamená nízky pulz. No nie je to pravda.

Kým pulz označuje počet úderov srdca za minútu, krvný tlak predstavuje tlak, ktorý krv vyvíja na steny tepien. Tieto hodnoty teda spolu nesúvisia.

Kým nízky krvný tlak nepredstavuje vážne zdravotné riziko, veľmi nízky pulz môže byť nebezpečný. Vysoký krvný tlak a aj vyšší pulz však môžu znamenať zdravotný problém. Preto si krvný tlak, ale aj pulz, pravidelne merajte.

Pulz máte okolo 40 alebo menej. Vo vyššom veku, keď výkonnosť srdca klesá, môže byť nízky pulz normálny. Ak však nie ste vrcholový športovec, pravidelne máte normálny pulz a odrazu nameriate takéto nízke hodnoty, mali by ste spozornieť. Môže ísť totiž o poškodenie srdca, ktoré spôsobil vysoký krvný tlak, ale aj o iné vážne ochorenia.

Pulz okolo 60. Tieto hodnoty sú ideálne. Podľa lekárov sa vyššieho veku dožívajú práve tí ľudia, ktorí majú nižší pulz. A to preto, že srdce sa menej opotrebúva.

Pulz do 90. Kedysi bol za ideálny považovaný pulz v hodnotách okolo 70 až 80. Takýto pulz je stále v norme, pokiaľ nie je sprevádzaný inými ťažkosťami. Vyšší pulz majú obvykle napríklad deti a ženy.

Pulz od 90 do 120. V prípade, že sú hodnoty vášho pulzu v pokoji a pri opakovaných meraniach nad 100, je čas vyhľadať lekára. Ten bude pátrať po príčinách vysokého pulzu. Môže ísť napríklad o poruchu srdcového rytmu – arytmiu. Vysoký pulz však môžu spôsobovať aj niektoré lieky, či nezdravý životný štýl.

Pulz nad 150. Takýto stav sa označuje ako supraventrikulárna tachykardia a je nebezpečný. Určite vyhľadajte lekára.

Ak sa teda pýtate, ako merať tlak bez tlakomeru, odpoveď znie, že to nie je možné. No pulz si môžete sledovať aj bez pomoci tlakomeru a predísť tak možným zdravotným komplikáciám.

Potrebujete poradiť s výberom tlakomeru? Prečítajte si naše recenzie.

foto: af.mil

Lenka Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *