Krvný tlak v tehotenstve. Čo hrozí budúcim mamičkám?

Tehotenstvo je pre telo budúcej matky nepochybne mimoriadna záťaž. Jedným z rizík je aj nízky alebo naopak vysoký krvný tlak. Aj preto je súčasťou každej prehliadky u gynekológa meranie krvného tlaku.

V tomto období je však veľmi dôležité aj domáce meranie krvného tlaku a sledovanie jeho hodnôt.

Krvný tlak v tehotenstve. Čo hrozí budúcim mamičkám?

Nízky krvný tlak v tehotenstve

Krvný tlak je považovaný za nízky, keď sa jeho hodnoty pohybujú pod 100/60 mmHg. Aj keď samotný nízky krvný tlak nie je nebezpečný ani v tehotenstve, nebezpečné môžu byť nepríjemné príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Medzi tie najčastejšie patria:

 • Závraty, zahmlievanie pred očami, mdloby
 • Únava a slabosť
 • Zníženie koncentrácie
 • Hučanie v ušiach
 • Zhoršené alebo rozmazané videnie

Pre tehotné ženy je nebezpečné najmä riziko pádu pri závratoch, ktoré môže spôsobiť poranenia nielen matky, ale aj bábätka. Nebezpečné je prudké vstávanie, ale aj dlhé státie.

Čo teda robiť? Ideálne je stravovať sa častejšie a v malých množstvách. Veľké množstvo jedla, respektíve prejedanie sa, totiž tiež môže spôsobiť dočasné zníženie tlaku.

Preto je nutné krvný tlak si pravidelne merať a pri jeho znížených hodnotách prijímať viac tekutín. Pomôcť môže aj pohyb na čerstvom vzduchu a samozrejme, dostatok oddychu.

Vysoký krvný tlak a preeklampsia

Omnoho nebezpečnejší je v tehotenstve vysoký krvný tlak. Ak sa jeho hodnoty pohybujú nad 140/90 mmHg, budúca mamička by určite mala vyhľadať pomoc lekára.

Aj keď sa spravidla vysoký tlak prejavuje až v neskoršom štádiu tehotenstva, objaviť sa môže prakticky kedykoľvek. Aké riziká hrozia?

 • Zadržiavanie vody v tele
 • Opuchy končatín
 • Vylučovanie veľkého množstva proteínov v moči
 • Preeklampsia
 • Kŕče, ktoré môžu vyvolať potrat
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti v podbrušku

Čo robiť v prípade, ak trpíte v tehotenstve vysokým krvným tlakom? V prvom rade ihneď informujte svojho lekára. Ak usúdi, že sa jedná o preeklampsiu, teda ochorenie ciev placenty, ktoré okrem iného spôsobuje spomínané kŕče a bolesti, lekár nasadí potrebnú liečbu.

Bohužiaľ sa môže stať, že ani stanovená liečba nezaberá. V takom prípade môže preeklampsia vyústiť až do eklampsie, kedy dochádza k zlyhávaniu obličiek a tehotná žena môže upadnúť do kómy.

Ak teda liečba preeklampsie nie je úspešná, v mnohých prípadoch je nutné tehotenstvo ukončiť v záujme ochrany života matky.

Samozrejme, nie vždy znamená vysoký krvný tlak v tehotenstve preeklampsiu. Môže ísť o zvýšenie tlaku z dôvodu záťaže, ktorou je tehotenstvo pre telo matky. Ani v tomto prípade sa však vysoký krvný tlak nesmie ignorovať.

Na jeho liečbu, bohužiaľ, žiadne domáce recepty nezaberajú. Preto jediné, čo môže tehotná žena urobiť, je pravidelne si krvný tlak merať aj doma a pri problémoch okamžite vyhľadať lekára a podstúpiť potrebnú liečbu.

foto: pexels.com

Lenka Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *